Pojavom i razvojem digitalnih tehnologija, javljaju se nove mogućnosti i prilike unutar oblasti kulturnih i kreativnih industrija, a indirektno i za ostale pojedince, društvo i cijelu državu. Digitalizacija je omogućila pojavu brojnih rješenja koja su značajno pojednostavila proizvodnju i distribuciju kreativnih proizvoda, posebno kada je u pitanju njihov plasman na inostrano tržište.
Proizvodi na ovaj način postaju dostupni širokom spektru potrošača, što sa jedne strane omogućava komercijalizaciju kreativnih industrija, sticanje uspjeha i profita, dok se sa druge strane javlja opasnost od neovlaštenog korišćenja proizvoda kulturnih i kreativnih industrija. Razlozi ovakvih zloupotreba uglavnom se odnose na izbjegavanje plaćanja korišćenja proizvoda, izbjegavanje poreza, a i treba imati u vidu činjenicu da je usljed digitalizacije došlo do sve većeg broja internet korisnika, te su kulturne i kreativne industrije sve više izložene internet pirateriji.
Stoga se u posljednje vrijeme ulažu značajni napori u zaštitu “kreativnih proizvoda i usluga” putem korišćenja pravnih instrumenata i promotivnih akcija kojima se razvija svijest građana o autorskim pravima, koja je nažalost slabo razvijena posebno u zemljama Zapadnog Balkana. Imajući u vidu sve navedeno, zaključujemo da će se korist od pojave novih tehnologija i istovremenog sprječavanja uticaja internet piraterije, najbolje osjetiti efikasnom državom i privredom, koja će podstaći razvoj i zaštitu kulturnih i kreativnih industrija.
Ova podrška razvoja je neophodna svakoj zemlji, posebno Crnoj Gori, s obzirom da ovaj sektor u Evropi i regionu bilježi jako dobre rezultate. Tako brojna istraživanja iz regiona pokazuju da je kreativni i kulturni poslovni sektor karakterističan po iznadprosječnom učešću subjekata koji funkcionišu kao samostalni preduzetnici, porodične kompanije koje broje svega nekoliko zaposlenih. Upravo su to jedne od najosjetljivijih i najmanje razvijenih grupa u jednoj ekonomiji. Takođe, trebamo uzeti u obzir da se procjena ekonomskog doprinosa poslovnog sektora kulturnih i kreativnih industrija uglavnom računa putem ukupnih ostvarenih prihoda i ukupno ostvarene dodatne vrijednosti, koja postaje jako važan parametar s obzirom da je glavni cilj ovih industrija stvoriti veću dodatnu vrijednost, uz što manji trošak intermedijarnih dobara.
Učesnici Projekta imali su priliku da čuju više informacija o pravima intelektualne svoje na posebnoj obuci koja je organizovana u novembru prošle godine. Više detalja dostupno je na https://kreativneindustrije.me/predavanje-prava-intelektualne-svojine/